A Lassa-láz szörnyű járványa újra támad: a vírus halálozási aránya közel 20%-os



Nigériában egy újabb súlyos járvány ütötte fel a fejét, amelyet a Lassa-láz vírus okoz. A járvány januári kitörése óta már legalább 80 halálos áldozata van a vírusnak, és a fertőzöttek száma is folyamatosan nő. A Nigériai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (NCDC) tájékoztatása szerint már több mint 400 megerősített esetet regisztráltak, és a halálozási arány 19,4%-ra emelkedett.

A fertőzöttek többsége három államból érkezett, azonban Ondo állam kiemelkedett az érintett területek közül, itt a fertőzöttek legalább egyharmada jelent meg. A legnagyobb kihívás, hogy sok ember nem veszi igénybe a szükséges egészségügyi ellátást. Egyes helyeken a kezelési költségek is gátolják a segítséghez jutást, ráadásul a betegségmegelőzési ismeretek hiányosak a rászoruló közösségekben.

Az NCDC azonban nem hagyja annyiban, és már bevezette a járvány terjedésének megfékezésére irányuló intézkedéseket. A rendszer magában foglalja az egészségügyi dolgozók megfelelő képzését, fokozott figyelmet fordítanak a fertőzöttek kezelésére, és fontos szerepet kap a fertőzési láncok nyomon követése is. Emellett különböző védőfelszereléseket, hőmérőket és vírusellenes gyógyszereket osztanak szét, valamint a lakosság felvilágosítását is fontosnak tartják.




A Lassa-láz, amelyet először 1969-ben az észak-nigériai Lassában azonosítottak, egy heveny vírusos fertőzés, amely súlyos vérzéseket okoz. A betegség főként patkányok vizeletével és ürülékével terjed, de az emberek között is könnyen átadható a fertőzés, különösen ha érintkeznek a fertőzöttek testnedveivel. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet, és segítséget nyújt a fertőzés terjedésének megakadályozásában.

Ez a halálos vírus ismét a világ figyelmét felhívja arra, hogy mennyire fontos a megfelelő megelőzés és gyors reakció, különösen a helyi közösségek számára. Az NCDC folytatja a munkát, hogy csökkentse a járvány hatásait és segítse a fertőzötteket a gyógyulásban.