Megmozdult a föld Magyarországon: Még mindig aktívak a szeizmikus zónák!


Meglepetés földrengés rázta meg Magyarországot! Február 18-án a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium megerősítette, hogy két helyszínen is érezhető volt a földmozgás: Ács és Nagyszentjános térségében, mindkét esetben 2,3-as magnitúdójú rengéssel. Az epicentrum közelében lakók mindkét esetben érzékelhették a földrengést, de szerencsére komolyabb károkról nem érkeztek bejelentések.

A földmozgás pontos helye Ácstól 11 kilométerre volt, és a rengés 12:53-kor történt 2 kilométeres mélységben. A második rengést nem sokkal délután 1 óra előtt észlelték Nagyszentjános térségében. Ezen a területen is a rengés mélysége 2 kilométer volt.

Az obszervatórium kiemelte, hogy a rengéseket a közeli települések lakói, például Pér, Győr és Pannonhalma is érzékelhették. Az előzetes információk szerint károkról nem érkezett bejelentés, és a katasztrófavédelem is megerősítette, hogy nem történt komolyabb incidens.

Mi állhat a háttérben?

A Pannonhalma környéki földrengéses aktivitás nem új keletű. Az utóbbi években több kisebb, de észlelhető rengést mértek a térségben, például február 13-án egy 2,4-es magnitúdójú földrengést észleltek, amelynek epicentruma szintén Pannonhalma környékén volt.

A szakértők szerint ezek a rengések a Rába-vonal mentén jelentkeznek, amely az ország egyik tektonikai zónája. Az ilyen mozgások a földkéreg lassú, de folyamatos elmozdulását jelzik, és arra utalnak, hogy a terület még mindig geológiailag aktív.

Bár Magyarország nem számít a földrengések szempontjából kifejezetten veszélyes zónának, az utóbbi években egyre több kisebb földmozgásról számolnak be a szakemberek. Mindez arra figyelmeztet, hogy a föld alatt zajló folyamatok továbbra is formálják hazánk geológiai táját.