Szeptembertől külön csoportokba kerülnek az iskolaérett óvodások – Mi vár ránk az új rendelet szerint?

Új szabályozás lép életbe szeptembertől, mely a jövőbeli iskolások óvodai előkészítését célozza. A Belügyminisztérium nemrégiben közzétett rendelet-tervezete alapján a következő tanévtől a nagycsoportos óvodások külön csoportokba kerülnek, ha azok a következő tanévben kezdik el az első osztályt.
Mi változik az óvodai nevelésben?
A legfontosabb újítás, hogy az óvodai nagyobb csoportok vegyes életkorú gyerekek helyett szeptembertől homogén csoportokra szakadnak. Ennek célja, hogy a tanköteles koruk előtt álló gyerekek számára fejlesztő pedagógiai tevékenységet biztosítsanak, amely segíti őket a képességek és készségek megerősítésében – így készítve fel őket az iskolai élet kihívásaira.
A rendelet szerint a nagyobb óvodákban, ahol legalább három csoport működik, a gyerekeket külön, homogén csoportokba szervezik, amennyiben a csoportok létszáma eléri a törvényi minimumot. Ha nem, akkor a gyerekek a korábbi, vegyes csoportjukban maradnak, de a nevelés a különböző szükségletekhez igazodva fog zajlani.
Miért van szükség a változtatásra?
A változtatás célja a gyerekek felkészítése az iskolai életre, és az átmenet megkönnyítése. Az új szabályozás segíthet abban, hogy a gyerekek jobban alkalmazkodjanak az iskolai környezethez, miközben az óvodai pedagógusok is könnyebben nyújtanak célzott, iskolai előkészítő programokat.
A tervezethez fűzött hivatalos magyarázat szerint a cél a gyermekközpontú fejlesztés elősegítése, mivel a megfelelő készségek fejlesztése kulcsfontosságú az iskolai sikerességhez. A pedagógusok egyre inkább arra helyezhetik a hangsúlyt, hogy a gyerekek szociális készségei, tanulási hajlandósága és személyes fejlődése egyaránt megfelelő alapot kapjon.
Miért érinthetik a szülőket a változások?
A változásokat a szülők számára is érdemes figyelemmel kísérniük, mivel a homogén csoportokba való átkerülés újabb kihívásokat jelenthet a családok számára. Mivel a gyerekek új pedagógusokkal és esetleg más környezettel találkoznak, egyes szülők aggódhatnak a szokások megváltozása miatt. Az új rendszert az óvodák a következő tanévben vezetik be, így a szülők számára fontos, hogy az óvodai nevelési terv részletesen ismert legyen, és fel tudjanak készülni a gyermekük számára megfelelő óvodai csoport kiválasztására.
Előrehaladás vagy kényszerű változás?
Bár az óvodai csoportok átszervezése előnyökkel járhat, a statisztikák szerint a túl korai iskolakezdés is problémákat okozhat. Egyre több szülő dönt úgy, hogy a gyerekének még egy évet ad, mielőtt iskolába megy. Az Oktatási Hivatal 2020-as döntése szerint a szülők kérelmezhetik, hogy gyerekük az iskolai évet egy évvel később kezdje el, ha nem érzik érettnek az iskolai munkára. Az elsős évfolyamismétlők száma az iskolákban még mindig magas, évente 4-5%-os arányban fordul elő.
Mi vár ránk a jövőben?
A jövő iskolai rendszere valószínűleg egyre inkább figyelembe veszi a gyermekek egyéni fejlődési ütemét és előkészítését az iskolai környezetre. Az óvodai változtatások, amelyek a megfelelő képességek fejlesztésére fókuszálnak, mindenképp segítenek abban, hogy a gyerekek iskolai előrehaladása könnyebbé váljon. A pedagógusok és a szülők közötti szoros együttműködés elengedhetetlen a sikeres átmenethez, és a jövőben a szülők kérvényezhetik, hogy gyermekeik kellő felkészültséggel érkezzenek meg az iskolába.